Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Irbis
2014-08-05, 23:42
Odległości budynków z pokryciem łatwopalnym!
Autor Wiadomość
Irbis
Administrator


Posty: 347
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-07-21, 22:25   Odległości budynków z pokryciem łatwopalnym!

Cytat:
eRaf [16.04.2005 18:20:08 host-81-190-6-63.gdynia.mm.pl]
Buduję dom pokryty strzechą oraz dwa budynki gosp. także kryte strzechą - wszystkie te budynki będą tworzyły literę U. Czy w związku z pokryciem wszystkich dachów trzciną mam stosować się do poniższego zapisu: wg § 271 rozporządzenia, odległość między zewnętrznymi ścianami budynków charakteryzowanych kategorią zagrożenia ludzi ZL czyli : - budynków mieszkalnych, budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej nie powinna być mniejsza niż 8 m. jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku ZL lub przekrycie dachu jednego z budynków ZL jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość dla w/w budynków powinna być zwiększona o 50% czyli do 12 m, a jeśli obie ściany zewnętrzne lub przekrycia dachów obu budynków są rozprzestrzeniające ogień - o 100% czyli do 16m. Jeżeli mam się stosować w ww. to ew. jak można je obeść, tzn. czy można uzyskać gdzieś kwalifikację takich dachów jako niepalne lub np. łączać oba budynki mieszkalny i gosp. w formie murowanego płotu stają się one wtedy jednym budynkiem.


Najprostszym rozwiązaniem jest impregnacja powierzchniowa strzechy która pozwala sklasyfikować dach jako nie rozprzestrzeniający ognia (NRO)! Fire Retardant spełnia wymogi normy europejskiej EN 1187-1. Dotyka Pan w swoim pytaniu drażliwego tematu, jakim jest interpretacja przepisów przez "strażaków". Proszę postarać się o informacje od urzędnika, który będzie dokonywał odbioru - interpretacje w takich przypadkach różnią się zasadniczo... Przykładem niech będzie właśnie impregnacja środkami ograniczającymi palność - natykamy się w swojej działalności na odbiory obiektów, których impregnacja przeciwpożarowa wykonana została środkami nie dopuszczonymi do stosowania na zewnętrzną powierzchnię strzechy, środkami spłukiwanymi przez wodę, a przez to nie dającymi trwałego zabezpieczenia i skażającymi dodatkowo otoczenie. Składamy to na karb dowolnej interpretacji przepisów przez osoby odpowiedzialne za takie odbiory, bo zwykle zastosowany środek ma certyfikat p.poż, ale nie jest dopuszczony do stosowania w miejscach narażonych na wpływ warunków atmosferycznych. W Polsce jest to powszechnie tolerowane, zastanawia mnie jednak co dzieje się kiedy dach ulegnie spaleniu (jak np. dach posiadłości w Ubiedrzu czy Dworu Soplicowo)!?

W międzyczasie opisałem w miarę kompleksowo aktualny stan prawny dotyczący odległości obowiązujących w przypadku nowych obiektów budowlanych - można to znaleźć tu: Odległości
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group