Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kominy w domu drewnianym!

Jaki komin posiadasz we własnym domu?
systemowy z wkładem ceramicznym
50%
 50%  [ 2 ]
systemowy z wkładem nierdzewnym
0%
 0%  [ 0 ]
systemowy z wkładem z lekkiego betonu
0%
 0%  [ 0 ]
systemowy z wkładem z tworzywa sztucznego
0%
 0%  [ 0 ]
z cegły
25%
 25%  [ 1 ]
kombinowany, z wykorzystaniem wkładów systemowych
25%
 25%  [ 1 ]
Głosowań: 4
Wszystkich Głosów: 4

Autor Wiadomość
Bartnik


Wiek: 52
Posty: 3
Skąd: Białowieża
Wysłany: 2014-07-17, 13:04   Kominy w domu drewnianym!

Mam pytanie dotyczące sposobu w jaki wykonuje się kominy w domach drewnianych!
Najpopularniejsze, we współczesnym budownictwie, są rozwiązania systemowe - czy można je bez obaw stosować w domach drewnianych? Jakie są Pana doświadczenia w tym zakresie?
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 349
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-07-18, 23:09   

Kominy w domach drewnianych nie różnią się w zasadzie od kominów w budynkach murowanych. Często też budynki drewniane posiadają kondygnacje przyziemne murowane, a podobnie - domy murowane zwykle posiadają dach z konstrukcją drewnianą.

W przypadku domów drewnianych i kominów dla opału stałego trzeba zwrócić uwagę na zapewnienie maksimum bezpieczeństwa, a więc nie polecałbym kominów murowanych wyłącznie z cegły.

Kominy odprowadzające spaliny z kotłów z zamkniętą komorą spalania to w zasadzie odrębna kategoria - warto sprawdzić u producenta kotła jakie kominy preferuje (bywało, że były problemy z gwarancją w przypadku niektórych kominów).

Współczesne kominy systemowe dla paliw stałych mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że posiadają wkład oddzielony od obudowy izolatorem jakim jest powietrze bądź nawet wełna mineralna wypełniająca przestrzeń pomiędzy wkładem a obudową. Obawiam się jednak, że trwałość niektórych detali w kominach systemowych (tak zwane postarzanie produktu) jest na tyle mała, a cena rozwiązania na tyle wysoka, że warto stosować rozwiązania wykorzystujące największe zalety kominów systemowych, w połączeniu z zaletami kominów z cegły.

Osobiście bardzo sobie cenię kominy duńskiej firmy Isokern (sprzedawane także w Polsce!), które zachwycają solidnością wykonania i maksymalną prostotą. Nawet jeśli stosuję połączenie wkładów (przewodów spalinowych) pochodzących z komina systemowego z obudową z cegły, to wykończenia (pokrywa komina, podstawa obudowy przejścia przez pokrycie, zamknięcie wyczystki) biorę z systemu Isokern.

Moje doświadczenia z kominami? Najlepiej zobrazują je zdjęcia:
tu wkłady systemu Isokern - wkłady wykonane z lekkiego betonu, o którym przedstawiciel polskiej filii Schiedla kiedyś powiedział, że nie widział takiego rozwiązania i biorąc pod uwagę stan wiedzy technicznej już nie zobaczy. Nie mogłem się oprzeć i nie pokazać mu tego rozwiązania, a po chwili okazało się, że to właśnie Schiedel jest jego dystrybutorem, ale w Wielkiej Brytanii!!! Więc jak to jest z tą wiedzą techniczną??? Aby było ciekawiej zdjęcie pokazuje dwa rodzaje wkładów spalinowych:





Kolejne zdjęcie przedstawia komin wykonany z połączenia wkładów spalinowych Isokern z obudową z cegły. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pusta przestrzeń została wypełniona "keramzytem" który jest świetnym izolatorem. Drugie zdjęcie pokazuje ten sam komin z zamknięciem wyczystki i płytą wspornikową na której wykonana jest dodatkowa obudowa z cegły:








Tu pokazany jest komin systemowy Isokern, a w zasadzie chciałem pokazać zamknięcie wyczystki, która gwarantuje szczelność, jest doskonałym izolatorem (ważne w przypadku montażu na poddaszu), a przede wszystkim jest niezniszczalna. Zamknięcie wykonane jest w postaci żeliwnej obudowy z króćcem wchodzącym do przewodu spalinowego. Jej uzupełnieniem jest izolacyjna przegroda i zamknięcie właściwe w postaci wchodzących w żeliwną prowadnicę obudowy drzwiczek bez zawiasów.


.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
anna2kul


Wiek: 86
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-04, 10:20   

Hmmm... Rzeczywiście bardzo ciekawy komin.
Ale mam też dodatkowe pytanie. Jakie ogrzewanie jest najlepsze do pomieszczeń drewnianych? Podłogowe? Co z wentylacją? Czy powszechnie stosowana jest rekuperacja? Sporo interesujących informacji wyczytałem na stronie firmy instalującej pompy ciepła - InstalTechnik.
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 349
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-11-08, 17:17   

Prosta wentylacja mechaniczna, nawet z rekuperacją, to nieco za mało do budynku drewnianego. Przy takim materiale niezwykle istotna jest wilgotność, a w zasadzie jej utrzymanie na poziomie zbliżonym do tego w jakim człowiek czuje się komfortowo. Wtedy i drewno nie przesycha nadmiernie, wymieniając wilgoć z powietrzem w zależności od potrzeb.
Doskonale sprawdzają się w takim przypadku GWC żwirowe, które po części regulują też wilgotność.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group