Zdobienie krokwii można wykonać na wiele sposobów. Najprościej, ale zarazem najdrożej, wykonać to zadanie piłą taśmową. Wystarczy wybrać szablon, przenieść go na krokiew i przesuwając po rysunku wyciąć piłą taśmową. Koszt najprostszej takiej piły to chyba ok. kilkunastu tysięcy. Wykonując taką pracę na kilku/kilkunastu krokwiach można posłużyć się frezarką górnowrzecionową. Podobnie jak przy zastosowaniu ciesielskiej piły taśmowej przenosimy ołówkiem na krokiew kształt wybranego szablonu, ale z dwóch stron krokwii. Frezarką górnowrzecionową z frezem trzpieniowym fi 6 lub 8 ok. i 25-40 mm długim wycinamy kształt z obu stron, a następnie prowadząc piłę lisi ogon po nacięciach frezarki odcinamy zbędną część krokwii. Taki sposób daje nam nie do końca idealne kształty, ale od czego tarniki i szlifierki. Efekt końcowy jak na poniższym zdjęciu, choć przedstawia ono pracę bardziej skomplikowaną: w litej części krokwii będą jeszcze wyrzeźbione w formie płaskorzeźby baranie rogi, tu dopiero zaznaczone płytkim frezem stożkowym.
Niestety piła "lisi ogon" czy wyżynarka z długim brzeszczotem nie podoła wycinaniu krzywych w drewnie o grubości kilku do kilkunastu centymetrów - przyczyną jest duża giętkość ich brzeszczotów. Najlepiej do tego zadania użyć ciesielskiej piły taśmowej, ale przy jej koszcie (kilkanaście tysięcy zł) frezarka górnowrzecionowa to rozwiązanie kompromisowe, które jednak wymaga dużo większego nakładu pracy, bo pozostaje (po wyfrezowaniu kształtu) wycięcie go według tego "prowadzenia" lisim ogonem, a później dokładnego oszlifowania tarnikiem bądź szlifierką ze stalową tarczą tarnikową. Dodatkowo frezarką górnowrzecionową można przygotować rzeźbienia w kształcie krzywych (widać to na bocznych płaszczyznach krokwii pokazanych na zdjęciach)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum