Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jakich narzędzi używacie
Autor Wiadomość
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
  Wysłany: 2012-04-26, 21:38   Jakich narzędzi używacie

Każdy z nas słyszał pewnie nie raz jak to cieśle barwnie opowiadają o swoich "wyczynach", kiedy to np. postawili dom z użyciem jedynie siekiery... Cóż, prawdziwe rzemiosło różni się tym od prymitywizmu, że korzysta z dorobku i kultury technicznej wielu pokoleń. Nie twierdzę tu, że nie da się postawić domu używając jedynie siekiery, a tylko tyle, że całe epoki rozwoju rzemiosła ciesielskiego były źródłem opracowania sposobów praktycznych i estetycznych wraz z niezbędnymi do ich wykonania narzędziami i prawdziwy cieśla tym różni się od amatora, że je zna i potrafi zastosować. Poniżej opiszę jakich narzędzi sam używam, ale zdaję sobie sprawę, że konfiguracji sprzętowych jest tyle ilu cieśli. Ciekawe jakich narzędzi wy używacie, które darzycie zaufaniem, jakie prace nimi wykonujecie.

Pilarki:
- elektryczna łańcuchowa (Stihl) - delikatna pilarka do ciężkich prac przy przecinaniu belek, wycinaniu złączy ciesielskich;
- kapówka/ukośnica nastawna z górnym stołem regulowanym Metabo do wszelkich prac wymagających cięcia pod kątem, przycinania elementów, przecinanie wzdłużne (górny stół);
- pilarka tarczowa Metabo KSE 68 (duża głębokość cięcia) do wykonywania złączy ciesielskich, przecinania mniejszych elementów;
- mała pilarka tarczowa Bosch, pomocna przy wykonywaniu gniazd dla czopów;

Wiertarki:
- wiertarka DeWalt 2000W - podstawowa wiertarka do wykonywania otworów dla śrub łączących;
- mała wiertarka Bosch do wykonywania prac w miejscach trudno dostępnych;
- wiertarka 2000W ze statywem ciesielskim do wiercenia długich otworów lub otworów pod określonym kątem;
- wiertła frezowane (tzw. świdry dwuzwojowe) krótkie i długie (20 i 50cm) w zakresie 5mm do 20 mm;

Dłutownice:
- 3łańcuszkowa ze stołem Elu (wykonywanie otworów dla czopów prostych)

Frezarki
- górno wrzecionowa AEG z napędem przenośnym
- górno wrzecionowa ELU ze stołem

Strugi
- Makita o szerokości 170 mm

cdn. :-)
 
  Podziel się na:      
Carmen


Wiek: 42
Posty: 2
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-04-29, 00:13   

Mam pytanie - stoimy przed dylematem: jakimi narzędziami wykonuje się ozdobne wycięcia krokwi? Moj mąż ma w planie we własnym zakresie wykonać konstrukcję drewnianą dachu, ale chciałby ją ozdobić i niestety nie miał z wykonaniem takich ozdób dotychczas do czynienia...
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2012-04-29, 15:41   

Pozwoliłem sobie odpowiedzieć jak moja firma wykonuje ozdobne zakończenia krokwii. Załączyłem też kilka zdjęć pokazujących krok po kroku wykonanie. Post umieściłem w temacie Drewniane detale ozdobne, który mieści się pod adresem: http://forum.drewnianapol...pic.php?p=43#43
Zapraszam do dyskusji w tamtym temacie.
 
  Podziel się na:      
jarot

Wiek: 51
Posty: 3
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-01-09, 08:45   

Carmen, Podobno szanujący się cieśla do ozdabiania końcówek krokwi używa pilarki taśmowej. Marzy mi się Mafell Z 5 Ec ale najzwyczajniej mnie na niego nie stać.
O ile już inwestor życzy sobie przyozdobienie końcówek krokwi, to wykonuje je na dzień dzisiejszy wyrzynarką do drewna.
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-01-10, 12:32   

Powiedziałbym raczej, że każdy szanujący się cieśla używa w swojej pracy przede wszystkim głowy ;-)

Zakup pilarki taśmowej ma sens przy realizacji kilkudziesięciu projektów w roku, a taki "przerób" mają zwykle tartaki, stąd często dysponują właśnie wyrzynarkami taśmowymi i kilkoma szablonami powielanymi w nieskończoność.
Co innego jednak jest dysponować narzędziem, a co innego wykorzystać je tak, aby więźba, wszystkie jej detale ozdobne, stanowiły estetyczną całość. Tu trzeba jednak czegoś więcej niż ręczna wyrzynarka taśmowa. Detale snycerskie tak się mają do wyrzynarki, jak produkcja taśmowa do sztuki :roll:
 
  Podziel się na:      
jarot

Wiek: 51
Posty: 3
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-01-10, 16:00   

Myślę, że nie tylko szanujący się cieśla przy wykonywaniu swojej pracy powinien używać przede wszystkim głowy. ;-)

Skoro jesteśmy już przy temacie pilarki taśmowej. Gdybym miał wykorzystywać ją tylko do przyozdabiania krokwi, to nie zawracałbym sobie jej kupnem w ogóle głowy. Przyozdabiam krokwie sporadycznie.
Z tej racji, że większości moich zleceń polega na odwiązaniu i montażu więźby dachowej pilarka taśmowa, o której wspominałem powyżej była by dość potrzebnym narzędziem. Uważam, że do więźby nie ma bardziej uniwersalnej maszyny. Pilarka taśmowa umożliwia większość cięć przy stawianiu więźby np.: wspominane już przeze mnie elementy dekoracyjne przy zakończeniach krokwi, wszelkie zaciosy, wpusty, połączenia, złącza, czopy, zacięcia kulawek, itd. A przede wszystkim daje czysty przekrój cięcia. Nie trzeba już dodatkowo szlifować czy strugać krokwi, bo uzyskana powierzchnia jest gładka. Ponadto duża głębokość cięcia do 305 mm. Można nią obrabiać pojedyncze elementy jak i całą serię. Zalet można wymieniać ile się tylko chce. Jedyną wadą jak dla mnie jest niestety jej cena.

DANE TECHNICZNE Z 5 EC
Długość cięcia 305 mm
Piła taśmowa 6/8 mm
Kąt obrotu 1 taśmy 0-30°
Prędkość obrotowa 650-1550 obr./min.
Prędkość cięcia 6,9 - 16,6 m/s
Pobór mocy 2250 W
Ciężar 13,7 kg

P.S. A że wyrzynarka do robienia detali snycerskich ma się nijak to wiem doskonale. Na szczęście dość rzadko muszę ją wykorzystywać do tego typu rzeczy.
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group