Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kominek - budowa i instalacja z ilustracją fotograficzną
Autor Wiadomość
Irbis
Administrator


Posty: 349
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2016-11-18, 14:34   Kominek - budowa i instalacja z ilustracją fotograficzną

Nadszedł czas na rozpoczęcie prac przy budowie kominka... choć tak naprawdę to myśleć o nim trzeba dużo wcześniej, doprowadzając np powietrze zewnętrzne w jego okolice czy wylewając posadzkę bez warstwy styropianu w miejscu jego lokalizacji.

W moim przypadku sercem kominka będzie wkład zasilany bezpośrednio powietrzem zewnętrznym (powietrze z pomieszczenia pobierane jest wyłącznie podczas rozpalania w kominku poprzez zamykaną i skręcaną zasuwę) z dystrybucją gorącego powietrza do czterech dodatkowych pomieszczeń (parter jest w zasadzie otwarty za wyjątkiem łazienki). Zamierzam dogrzewać awaryjnie kominkiem sypialnie na poddaszu, łazienkę na parterze i może salon w przyziemiu...

Względy bezpieczeństwa skłoniły mnie do nabycia wkładu który ma możliwie szczelnie zamkniętą komorę spalania. Dodatkowo wydostawaniu się dymu i spalin ma zapobiegać istniejący system wentylacji nadmuchowej (opisywany w innym wątku GWC - gruntowy wymiennik ciepła) i samodomykające się drzwiczki.

Powietrze zewnętrzne doprowadzone. Przebieg rur pokrywa się z lokalizacją mebli kuchennych, pod którymi nie ma rozprowadzonej instalacji ogrzewania podłogowego, a ewentualne straty ciepła będą "chłodziły" szafki z zapasami. Posadzka pod kominkiem wylana bez izolacji - od części izolowanej i ogrzewanej podłogówką oddzielona dylatacjami z każdej strony.

Pierwszym warunkiem poprawnego funkcjonowania jest zainstalowanie szczelnej przepustnicy powietrza zewnętrznego, która będzie otwierana wyłącznie w czasie, kiedy w kominku będzie się paliło. Znam przypadki że kominek, zamiast ogrzewać, chłodzi dom - za przyczyną przepływającego dwadzieścia cztery godziny na dobę zimnego powietrza zewnętrznego. Jeśli w kominku nie następuje spalanie, to zewnętrzne powietrze potrafi obniżyć temperaturę jego elementów poniżej zera!

W przypadku mojej instalacji zmodyfikowałem nieco doprowadzenie powietrza, zamykając swobodny dostęp powietrza z pomieszczenia do tylnego zasilania w powietrze tercjalne, a w zamian doprowadzając do króćca powietrze zewnętrzne, za pomocą dodatkowego trójnika (na doprowadzeniu z zewnątrz) i rury flex. Cienka ścianka dobrze przewodzącego aluminium połączona z małą średnicą rury (50mm) nie powinna być przeszkodą w podgrzaniu tego powietrza do właściwej temperatury, a zapewni bliską realnej szczelność wkładu. Powietrze tercjalne wpada przez ten króciec do komory oddzielonej od komory spalania żeliwną płytą z otworami przez które, już ogrzane w komorze wstępnego podgrzewania, podsyca dopalanie spalin. Ciekawie wygląda korona płomieni zawijająca się w wirującą plazmę.

Jeśli temat kogoś zainteresuje, to chętnie pociągnę dalej :-)

irbis podlaczenie tercjalnego.jpg
Plik ściągnięto 1286 raz(y) 101,13 KB

przygotowanie pod kominek01.jpg
Plik ściągnięto 1793 raz(y) 186,21 KB

irbis_kominek_01.jpg
Plik ściągnięto 264 raz(y) 143,41 KB

irbis_kominek_02.jpg
Plik ściągnięto 176 raz(y) 157,24 KB

_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group