Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Irbis
2014-08-05, 22:04
Trwałość strzechy!
Autor Wiadomość
Irbis
Administrator


Posty: 349
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-07-27, 13:56   Trwałość strzechy!

Cytat:
marcin [20.05.2006 17:19:07 proxy-II-B.bsk.vectranet.pl]
Ile lat leży strzecha


Trwałość pokrycia zależy od wielu czynników. Dlatego też gwarancja, uzyskiwana od mojej firmy na wykonane pokrycie, udzielana jest na różne okresy!

Jednym z ważniejszych warunków trwałości strzechy jest jakość i rodzaj materiałów z których wykonana jest strzecha! Strzecharstwo rozwijało się całe tysiąclecia i głupotą byłoby nie skorzystać z tego dorobku!

W standardzie europejskim, według którego realizujemy strzechy, przyjmuje się że trwałość strzechy słomianej (słoma przygotowywana w sposób zapewniający odpowiednią twardość i trwałość) to ok. 25 lat, zaś trwałość strzechy trzcinowej (jednowarstwowej) nawet do 100 lat. Ostatnio wymienialiśmy w Anglii (Devon) strzechę słomianą, która miała ok. 350 lat - pamiętała czasy kiedy budynek nie posiadał jeszcze komina a dym z wewnętrznego paleniska wydostawał się poprzez specjalne otwory w szczytach. Warstwa osmalonej dymem, pokrytej sadzą słomy chroniła głębsze warstwy przed degradacją biologiczną. Jednak i to nie zapewniłoby aż takiej trwałości! Uzyskano ją przez układanie na sobie kolejnych warstw z upływem wieków. Kiedy rozbieraliśmy tę strzechę jej grubość dochodziła do 150 cm!




Zapytacie czym była mocowana - wtedy strzecharze nie dysponowali żaroodpornym chromoniklem - otóż mocowali ją do łat zwykłym słomianym powrósłem,



bogaci ziemianie sznurem smołowanym dla zwiększenia trwałości, zaś w opcji najbardziej solidnej (szlacheckie siedziby wiejskie) przybijali na przykład specjalnymi, ręcznie kutymi gwoździami hakowymi o długości od 15 do 45 cm



Jednym z ważniejszych warunków dla trwałości strzechy jest kąt nachylenia dachu. Orientacyjnie przyjmuje się, że każdy stopień nachylenia połaci powyżej 35 stopni to o 2 lata dłuższa trwałość pokrycia. Warunek ten jest często w ogóle nie uwzględniany przez projektantów, którzy nie do końca potrafią zrozumieć sposób funkcjonowania tego pokrycia...

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o trwałości strzechy, jest lokalizacja i otoczenie budynku. Lokalizacja domu w miejscu które utrudnia owiewanie strzechy (a zatem usuwanie nadmiaru zabójczej dla strzechy wilgoci) - miejsca otoczone wysokimi drzewami, spuszczającymi konary do samego dachu, zagłębienia terenu itp. w znacznym stopniu zmniejszają trwałość pokrycia.

Odpowiednie serwisowanie dachu, polegające w głównej mierze na uniemożliwianiu rozwoju bądź czyszczeniu połaci z mchu, porostów i alg również ma wpływ na trwałość dachu - tak samo jak wysokie drzewa, zasłaniające dach przed promieniami słonecznymi czy powiewami wiatru, tak i porosty na strzesze utrudniają pozbywanie się nadmiaru wilgoci i przyspieszają jej degradację.

Nie ma większego znaczenia dla trwałości strzechy bliskość zbiorników wodnych, jeśli tylko pamiętamy o pozostałych warunkach zapewnienia długiego i bezproblemowego użytkowania. Całe miejscowości leżące na wyspach Morza Północnego, czy na zachodnim wybrzeżu Danii, są pokryte strzechą od wieków i w niczym nie ujmuje to ich trwałości.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group