Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Instalacja odgromowa
Autor Wiadomość
Stef


Posty: 2
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2015-11-28, 20:32   Instalacja odgromowa

Witam wszystkich, na jakim etapie krycia dachu mozna zamontowac instalacje odgromowa? Czy ekipa stzrecharska wykonuje ja w czasie krycia dachu, bo chyba nie wskazane jest by potem ktos po niej chodzil i zakladal instalacje, jestem laikiem ale powoli przymierzam sie do tematu krycia dachu strzecha, moze sie to tez przyda innym, z gory dziekuje za informacje
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2015-12-05, 22:24   

Instalacja odgromowa strzechy może być wykonana na kilka sposobów. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w Polsce raczej nie znajdziecie fachowca w tym temacie - po prostu mało strzech chroniono dotychczas instalacją odgromową i specjaliści nie mieli jak zdobyć doświadczenia w tym zakresie. Firma Irbis wykonuje różne polskie "wynalazki" - zgodne z projektem, ale osobiście przekonanie mam wyłącznie do masztów stojących obok budynku (powinno to być odpowiednio zaprojektowane) albo instalacji wykonanej na powierzchni strzechy, w której zwody prowadzone są na wysokich, wystających ponad pokrycie ok. 40cm, uchwytach z drogiego drewna egzotycznego azobe ( bongossi ) - tak się to robi w Niemczech, gdzie tradycja krycia strzechą funkcjonowała bez przerw i gdzie strzechą kryto nie tylko chaty biedoty wiejskiej.
Wykonywaliśmy kiedyś instalację w Polsce, w taki sposób, że specjalnie przygotowane, metalowo-izolacyjne podpory zwodów zastępowały podpory z bongossi - nie przekonuje mnie zupełnie takie rozwiązanie, a utrata szczelności to tylko jeden z minusów! Lepi się toto różnymi "maziami", zakłada kołnierze, ale nie jest to spójny system tylko improwizacja ad-out. Mam kontakt z głównym specjalistą jednej z niemieckich firm, specjalizującej się w zabezpieczeniach odgromowych strzech. Z jego słów wynika, że mniejsze szkody występują kiedy nie ma żadnego zabezpieczenia odgromowego niż kiedy zabezpieczenie wykonane jest nieprawidłowo!
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
piratu


Posty: 2
Skąd: Nie będę się powtarzał!
Wysłany: 2017-02-25, 13:43   

Całkiem przypadkiem (klnę się na swoją brodę!) trafiłem na fotki nowej rezydencji którą, gdzieś na Mazurach, wybudował Robert Lewandowski... Okazuje się, że jest ona pokryta strzechą i posiada całkiem zgrabnie wykonaną instalację odgromową, bez żadnego wydziwiania typu :"wysokich ok. 40cm uchwytach z drogiego drewna egzotycznego azobe ( bongossi )" i tym podobnych dupereli! Tuszę, iż nie oszczędzał on na bezpieczeństwie swojej rodziny - zgodzimy się, że stać go na najlepsze rozwiązania! Jak więc ma się to co możemy przeczytać wyżej... autorstwa jedynego chyba na tym "forum" strzecharza, do solidnego rzemiosła jakie możemy zobaczyć na publikowanych w sieci zdjęciach domu Lewandowskiego?! Coś mi się zdaje, że w zderzeniu z realiami supernowa gwiazda forum zamienia się w zimnego karła :/
_________________
Będzie się działo, oj będzie!
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2017-02-25, 21:14   

Czego to piratu nie rozumiesz w tym co napisałem o instalacjach odgromowych strzech?

Prosta zasada - każdy element który przechodzi przez pokrycie jest potencjalnym źródłem przecieku dachu na co dzień (punkt widzenia strzecharza) i jeśli nie jest odpowiednio izolowany od zwodu, może być potencjalnym źródłem pożaru (PN-EN 62305-3:2011).

Znalazłem zdjęcia o których piszesz i niestety nie można na ich podstawie stwierdzić jak uchwyty zwodów odgromowych są izolowane od samego zwodu - i to i to wygląda na metalowe. Norma instalacji odgromowych mówi iż żaden z elementów instalacji odgromowej nie może stykać się bezpośrednio z pokryciem łatwopalnym (że nie wspomnę o przechodzeniu przezeń!). W Niemczech (jakoś tamtejsze rozwiązania techniczne przekonują mnie bardziej niż zalecenia polskich inżynierów) przyjmuje się, że minimalny dystans jaki dzieli strzechę od metalowych elementów instalacji odgromowej to 40cm - tyle wystają podpory zwodu z bongozi. Mówiąc krótko - tak jak wspominałem wyżej wygląda mi na radosną twórczość polskich "specjalistów od instalacji odgromowych na strzechach" i tyle.

Co do zimnego karła... ( :027: ) to z pewnością na takie określenie zasługuje architekt, który ten wakacyjny domek zaprojektował - nie czując zupełnie wymogów specyficznego pokrycia jakim jest strzecha... chyba, że domek zaprojektowano dla innego pokrycia, a później klepnięto bezmyślnie zmianę na życzenie inwestora. Nie będę się rozwodził na ten temat - niech się Robertowi Lewandowskiemu dobrze mieszka.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group