Uważany za najstarszy zabytek budownictwa drewnianego w Polsce, przeniesiony w XIX w. z Norwegii, z miejscowości Vang, kościół wykonany z sosnowych bali, w technologii słupowej zlokalizowany aktualnie w Karpaczu.
Przepiękny obiekt... ale to co dziś buduje się z drewna w niczym nie przypomina tradycyjnego budownictwa drewnianego... to raczej prymitywizmy, biorąc pod uwagę znajomość zagadnienia przez wykonawców! Zetknąłem się z budynkiem w trakcie stawiania, w którym belki ścienne były układane rdzeniem dośrodka. Kiedy z głupia frant zapytałem czy to prawidłowe ułożenie, pracownik wykonawcy stwierdził autorytatywnie, że nie ma to żadnego znaczenia...!!!
Wyjaśnię może osobom postronnym, że właściwe ułożenie drewna ma duże znaczenie przy jego ochronie przed wpływami atmosferycznymi czy szkodnikami lub czynnikami chorobotwórczymi. Każdy wyrób lub materiał drewniany umieszczany tak, że podlega działaniu słońca, opadów atmosferycznych itp. powinien być montowany stroną rdzeniową na zewnątrz - drewno w części odrdzeniowej podlega dużo mniejszemu pęcznieniu na skutek wilgotności powietrza, a później mniej się kurczy - powoduje to mniejszą ilość i głębokość spękań, którymi wilgoć czy szkodniki dostają się do wnętrza elementu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum